Bajadera të bardha me kokos: Pa pjekje, gatuhen për 10 minuta!
8 Nën, 2020

Përbërësit:

▪ 300 g sheqer
▪ 200 ml ujë
▪ 250 g margarinë
▪ 300 g keks
▪ 100 g kokos

Glazura:

▪ 100 g çokollatë të bardhë
▪ 3 lugë vaj

Përgatitja:

Sheqerin dhe ujin qiteni në tenxhere dhe kur të vlojë zieni edhe 3–4 minuta.

Shtoni margarinën dhe përzieni derisa të shkrihet.

Pastaj shtoni keksin e bluar dhe kokosin dhe të gjitha përzieni mirë.

Përbërjen qiteni në enë të mbështjellë me folie dhe lëreni të forcohet.

Nga gjysma e kësaj përbërjeje mund të bëni toptha dhe t’i rrokullisni në keksin e bluar.

Shkrini në avull çokollatën me vaj dhe qitjani bajaderës, kur të forcohet priteni në shtangla (shufra).

Bajaderës mund t’i hidhni edhe përbërjen e bardhë të gatuar nga sheqeri pluhur me pak ujë.

Të tjera
Embelsiraime
8 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
11 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
20 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
15 Qer, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
28 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Kor, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH