Bakllava (Receta e derguar nga Linda)
4 Jan, 2021

Perberesit:
2 pako pete per bakllava 
700 g arra (sipas deshires)
350 gr gjalpe + 1 filxhan kafeje me vaj

Sherbeti
1,5 kg shqeqer (mund te jet edhe ma pak, si pas deshires)
1 l uje (deri sa te mbulohet sheqeri)

Pergatitja:
Marrim nje pete dhe e lyejme me gjalp. Pastaj marrim nje pete tjeter dhe rendisim permbi peten e pare, edhe peten e dyt e lyejme me gjalp (dy nga dy). Pastaj rrendisim arrat, dhe i bejm rrotull me okllai…, dhe keshtu vazhdojm deri sa te mbushet tepsia. Pastaj prehen rrotullat ne katrore dhe piqet ngadale.

Pas pjekjesm e leme bakllavane te ftohet, dhe i hedhim sherbetin e nxhete. Ju befte mire 🙂

E falenderoj Linden 🙂 Kushdo qe ka deshire te publikoje Recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 🙂

Të tjera
Embelsiraime
4 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
27 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
9 Maj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
10 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Gus, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH