Bakllavë trekëndshe
8 Dhj, 2020

Përbërësit:

1 pako pete te gatshme per baklava ose per pite
120 gr margarinë
4 vezë
200 gr sheqer
300 gr arra te grira
100 gr margarinë
50 ml vaj

SHERBETI:
500 gr sheqer
500 ml ujë

Hapat

1

Ne margarine e zbutur qesim sheqerin,perziejm mire.

2

Ne kete mase shtojme vezet e rrahura,dhe vazhdojme me perzierjen.

3

Shtojme edhe arrat dhe te gjith I perziejme mire.

4

Petet I prejm nga nga tre shrirta per se gjathi,yejm em perzierjne e margarines 100 gr me vajin50ml.

5

Ne fund te secilit shirit qesim nga mbushja me me arrat dhe te tjerat dhe fillojme te palosim shiritin ne forme trekendshi deri ne fund.

6

Trekendshat e pergaditura I qesim ne tepsi te lyer me pak margarine.

7

Me pas lyejm eme margarine e mbetyr persiper dhe pjekim ne 180 grade derisa tem err ngjyre te kuqrremt.

8

Ne nderkohe ziejme sheqerin dhe pas pjekjese e qesim sherbetin e nxehte mbi bakllaven e nxehte.

9

Leme te ftohet dhe servome.

Të tjera
Embelsiraime
24 Dhj, 2015 - Embelsira
Embelsiraime
16 Sht, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
16 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
9 Sht, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
24 Sht, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
22 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
26 Kor, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH