Bombone karamele të bëra në shtëpi
13 Pri, 2021

Përbërësit

300 gr ajkë e tharte(shmant,pavllake,salce kosi)
300 gr sheqer
75 gr margarinë

Hapat

1

Ne nje ene qesim ajken e tharte,ngrohim derisa te zbutet mire shtojme sheqerin dhe zijme ne zjarre te ngadalt derisa te merr ngjyre karameli duke perzier kohe pas kohe ne zjarre shume te ulet.

2

Me pas shtojme margarinen dhe perzijme derisa te shkrihet margarina.

3

Masen me karamel te zier e qesim neper kallep te vogle me forma te cokollatave sikure kallept e bombonjereve dhe leme te ftohet mire.

4

Bombonet karamele dalin lahte nga kallepet pasi te ftohen dhe jane shume te shijshme .(Ps. Masen mund ta dyfishoni ose te pergjysmoni sipas deshires)

Të tjera
Embelsiraime
30 Maj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
24 Shk, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
20 Pri, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
5 Mar, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
2 Qer, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
1 Shk, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
17 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
10 Pri, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
16 Pri, 2021 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH