CUPCAKE me karota
2 Jan, 2021

Përbërësit për 10 -12 cupcake mesatarë:

Për kremin që do të përdoret për zbukurim:

Përgatitja:
Ndezim furren ne 170˚. Ne nje tas hedhim soden me miellin nepermjet nje site, shtojme me pas arren e kokosit, kanellen, i perziejme me luge dhe i leme menjane. Rrahim me rrahesin elektrik per tre minuta vezet me sheqerin, vajin dhe kripen. Shtojme me pas karotat e grira dhe arrat. Hedhim ketu perzierjen e mesiperme te miellit dhe tani i perziejme me spatul ose luge druri. Mbushim format e “cupcake”-ve deri ne 3/4 e lartesise se tyre, pasi kur piqen, fryhen dhe mund te dalin nga format. I pjekim ne furre per 20 minuta. Nderkohe pergatisim kremin per zbukurimin e tyre: perziejme me rrahesin e vezeve gjalpin me sheqerin, me pas shtojme djathin Philadelphia dhe do te perftojme nje krem te bute. Nese deshirojme, hedhim pak ngjyrues ushqimor dhe i perziejme mire qe te marre ngjyre uniforme. Hedhim kremin ne nje qese pasticerie. Kur “cupcake”-et te jene pjekur dhe ftohur, i zbukurojme me kremin e mesiperm.

Të tjera
Embelsiraime
2 Shk, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
2 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Shk, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
13 Sht, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
13 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
10 Gus, 2019 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH