Ëmbëlsirë me grizë
26 Nën, 2020

Përbërësit
1 l ujë
2 qese nescafe 2n1
200 gr sheqer i kaft
200 gr grizë gruri

KREMI:
1 l qumësht
4 qese puding vanilje
12 luge sheqer
170 gr margarin
150 gr Krem pana(shllag)

GLAZURA:
150 gr çokollatë per zierje
4 luge qumësht
2 luge vaj
50 gr margarin
kakao

Hapat

1 Ujin e vlojme me sheqerin,ne te shtojme pluhurin e nesscafes,dhe grizen.

2 Perziejme ngadale derisa te trashet dhe ashtu te ngrohet e qesim ne kallepin e lyer me uje(qe mos te ngjitet kremi me grizen).

3 Ne nje ene tjeter qesim 800 ml qumesht te vloje.

4 Ne 200 ml qumesht te ftohet qesim pluhurin e pudinges,sheqerin dhe perzijme.

5 Qesim ne qumeshtin qe vlon dhe perzijme derisa te trashet.

6 Kremin me pudingen e leme te ftohet teresisht,pastaj perziejme me margarinen e tundur me pare ne mase kremoze.

7 Tundim krem panen ne shkume te forte,pastaj krem panen e tundur e perzijme me pudingen e ftohur.

8 Perzijme derisa te homogjenizohen.

9 Persiper kremit me pudingen dhe ajken e embel e qesim kakao pluhur per dekor

Të tjera
Embelsiraime
24 Jan, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
2 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
19 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
25 Maj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
25 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
28 Kor, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
23 Sht, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
6 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
20 Jan, 2021 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH