Ëmbëlsirë me krem karamele
23 Maj, 2020

Përbërësit
4 vezë
100 gr sheqer
100 gr gjalpë
70 gr miell
30 gr kakao
¼ Pluhur pjekje

Për krem
4 vezë
200 ml Krem
300 ml qumësht të kondensuar

Hapat
Së parim tundim vezët me sheqer, më pas e shtojmë gjalpin e zbutur, në fund miellin, pluhurin për pjekje dhe kakaon.

Këtë masë e vendosim në tepsi, e pjekim pak derisa sipërfaqja të forcohet, ndërkohë vezët i tundim me qumështin e kondensuar dhe kremin.

Këtë masë e shtojmë përmbi kek, i cili duhet ta ketë sipërfaqen pak të pjekur, pastaj vazhdojmë të pjekim së bashku në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 30 minuta.

Ju bëftë mirë!

Të tjera
Embelsiraime
9 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
14 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
15 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
8 Pri, 2018 - Embelsira
Embelsiraime
1 Sht, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
21 Qer, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
15 Pri, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH