Embelsire “Tre cudirat” (Receta e derguar nga Julia)
15 Maj, 2020

trc

 

Filli i pare:
300gr keksa plazma te bluar (biskota)
1 lug gjelle kakao
2 dl qumesht

Hedhim keksat e bluar dhe kakaon e zbusim me pak qumesht deri sa te behet nje mase homogjene,(nuk duhet te jete masa e thare dhe shume e lagesht) shtoni qumeshtin pak nga pak dhe vendoseni ne nje tave.

Filli i bardhe
300 gr krem kosi (Kos i kulluar mire)
1 qese sheqer vanilje
100 gr cokollate e bardhe
3 luge gjelle sheqer

Perziejme me mikser sheqerin, vanilje sheqerin dhe krem kosi. Hedhim edhe xhelatinen e pergatitur. E coptojme cokollaten e bardhe dhe e shkrijme ne avull pastaj e perziejme mire bashke me sheqer, vanilje sheqer, krem kosi dhe xhelatine. E hedhim siper renit te pare.

Filli i erret
200gr krem kosi
100gr hopla (pana)
100gr cokollade te zeze
pergatisim nje Ness Kaffe
3 luge sheqer.

Perziejme me mikser sheqerin krem kosi dhe hoplen (panen). Shtojme edhe xhelatinen e pergaditur shkrijme cokollaten ne avull dhe e perziejm me te gjitha keto, me pas hedhim edhe Ness kaffen e pergaditur.E shtrojme siper renit te bardhe dhe e zbukurojme me qokollade te shkrire. Ju befte mire 

E falenderoj Julian!

Kushdo qe ka deshire te publikoje Recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur!

Të tjera
Embelsiraime
19 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
3 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
25 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
22 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
13 Pri, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
13 Nën, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
7 Sht, 2018 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH