Katrorka të ujshme
22 Maj, 2020

Një ëmbëlsirë e shpejtë dhe e ujshme, e cila do të mahnis secilin adhurues të cokollatës.

Përbërësit
500 gr cokollatë gatimi
350 gr miell
300 ml vaj
250 ml jogurt
250 gr sheqer
6 vezë
2 sheqer vanilje
250 ml ajkë për gatim
15 gr pluhur pjekurinash

Udhëzimet

Fillimisht shkrijmë me metodën banjomari 250 gr cokollatë dhe e lëmë mënjanë të ftohet.

Shtojmë vajin, sheqerin, sheqer vaniljen. I miksojmë të gjitha me mikser.

Shtojmë një nga një vezët, jogurtin, pluhurin për pjekurina dhe miellin.

Masën e zbrazim në tepsinë adekuate dhe e pjekim në furrën e parangrohur në 175 gradë për 20 minuta.

Njëkohësisht vëmë në zjarr ajkën për gatim dhe ia shtojmë cokollatën e mbetur.

Më pas e lëmë të ftohet e pasi të jetë ftohur ia hedhim ëmbëlësirës së përgatitur.

Ëmbëlsirën e prejmë në katrorka dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë.

Të tjera
Embelsiraime
2 Kor, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
23 Shk, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
8 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
28 Qer, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
13 Jan, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
29 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
4 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
19 Nën, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
16 Nën, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH