Kek me cokollate te shkrire ne mes
19 Tet, 2020

Perberesit:

1 pako pluhur cokollate me shije te hidhur,

10 luge gjelle gjalpe,

1 filxhan e gjysem sheqer pluhur,

½ filxhan me miell,

3 kokrra veze,

3 te verdha veze,

18 manaferra.  

Pluhurin e cokollates me gjalpin i perziejme sebashku dhe i vendosim ne mikroval per dy minuta derisa gjalpi te shkrije. Pasi e heqim nga mikrovala shtojme pak whiski dhe e perziejme masen derisa te homogjenizohen perberesit.

Shtojme sheqerin dhe miellin dhe i perziejme perseri. Me pas shtojme vezet, te verdhat e vezeve dhe i rrahim forte derisa vezet te jene te perziera mire.

Masen e gatuar e hedhim ne tasa te vegjel (enkas) per kek, dhe i pjekim per 15-20 min.

Pasi jane pjekur i nxjerrim, i presim me kujdes ne gjysem, ju hedhim brenda cokollaten e shkire dhe i bashkojme perseri. Ne fund i hedhim pak sheqer pluhur siper dhe e servirim me manaferra.

Ju befte mire!

/Embelsiraime./

Të tjera
Embelsiraime
4 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
1 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
28 Pri, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
10 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
4 Kor, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
31 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
1 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
6 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
30 Sht, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Tet, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH