Kek me molle (Receta nga Silvana Belishaku)
19 Jan, 2021

Perberesit:
300 gr miell ,
200 gr sheqer, 
4 veze , 
200 gr gjalp ,
1 pako pluhur embelsirash ,
3 molle ,
100 ml alchermes (pije e kuqe per embelsira) ,
50 ml pije menteje. 

Pergatitja: 
Qerojme mollet, i presim ne feta te holla, fetat e nje molle hedhim ne nje ene pije mente. Pjesen tjeter, hedhim pijen e kuqe, pergatisim brumin, rrahim vezet me sheqerin sa te behen krem, me pas gjalpin e tretur, hedhim miellin me plurin e embelsirave, i perzihejm mire, e hedhim brumin ne tepsi me leter kuzhine, siper vendosim mollet si ne foto. E pjekim ne 180 grd per 45 minuta. E leme te ftohet, hedhim siper sheqer pluhur dhe gati per servirje.

Ju befte mire

Të tjera
Embelsiraime
29 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
21 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
2 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
15 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
23 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
16 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
2 Pri, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH