KEK ME QUMESHT TE KONDENSUAR
6 Pri, 2021

995858_10153917291395227_1466543427_n

Per kremin
500 gr krem qumeshti (hopla ose pana)
1 kuti me qumesht te kondensuar, panda (zaharuho gala)
2 luge mjalte
2 luge buding

Per pandispanjen:
9 veze
10 luge sheqer
10 luge mjell (farina qe fryeht vete)

Pergatitja
Ndajme te verdhat nga te bardhat, rrahim te verdhat me 5 luget sheqer, me pas rahim dhe te bardhat me 5 luget e tjera te sheqerit

Kur te bardhat te jene rrahur plotesisht sa mos bien nga teli, i bashkojme me masen e vezve te verdha, shtojme miellin pak nga pak dhe hedhim ne forme te rrumullakte sasine ne forme, shtroni leter furre, sapo te piqen e leme te pakten 2 ore te ftohet me pas presim ne tre pjese pandispanjen

Kremi:
Vendosim qumeshtin panda reth 2 ore ne ngrirje, me pas rrahim krem qumeshtin me qumeshtin panda, shtojme mjaltin, budingun dhe e rrahim deri sa te mos bjere nga teli.

Shtrojme ne pjatele nje pjese pandispanje, nje shterse nga kremi e keshtu me radhe deri sa te dalim ne krye.

E zbukurojme me korne anembane nga siper mund te shtoni leng cokollate dhe ndonje frut sipas deshires tuaj.

Të tjera
Embelsiraime
6 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Pri, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
26 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
13 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
29 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
16 Maj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
29 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
11 Dhj, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH