Kek Pralina..
21 Nën, 2020
Photo: Kek Pralina..
(Receta nga Ervina Saliu):

Perberesit:
225gr gjalp, 
225 gr sheqer, 
3-veze,
125gr cokollate,,
100gr miell qe fryhet vete,,
1-lug kafeje pluhur pjekes, dhe pak kripe..

Pergatitja:
Ne nje tas perziejme miellin me pluhurin pjekes dhe kripen..Ne nje tas tjeter rrahim gjalpin dhe sheqerin ,shtojme vezet nje nga nje duke e perziere..

Me pas shtojme cokollaten e shkrire (ne ben mari me pak qumesht) e berziejme dhe ne fund shtojme miellin pak nga pak duke e perziere..

Lyejme formen e sperkasim dhe me pak miell.

E pjekim ne furre te ngrohte ne 170gr perreth 40 min..Kur te jete ftohur sipas deshires mund ta lyejme dhe me cokollate nga larte 
Ju befte mire

 
(Receta nga Ervina Saliu):

Perberesit:
225gr gjalp,
225 gr sheqer, 
3-veze,
125gr cokollate,,
100gr miell qe fryhet vete,,
1-lug kafeje pluhur pjekes, dhe pak kripe..

Pergatitja:
Ne nje tas perziejme miellin me pluhurin pjekes dhe kripen..Ne nje tas tjeter rrahim gjalpin dhe sheqerin ,shtojme vezet nje nga nje duke e perziere..

Me pas shtojme cokollaten e shkrire (ne ben mari me pak qumesht) e berziejme dhe ne fund shtojme miellin pak nga pak duke e perziere..

Lyejme formen e sperkasim dhe me pak miell.

E pjekim ne furre te ngrohte ne 170gr perreth 40 min..Kur te jete ftohur sipas deshires mund ta lyejme dhe me cokollate nga larte
Ju befte mire

Të tjera
Embelsiraime
6 Maj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
30 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
15 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
18 Kor, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
9 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
8 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
19 Kor, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
20 Nën, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
5 Qer, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH