Kifle të shpejta
21 Tet, 2020

Perbersit:

Udhezimet:

  1. Margarine e  shkrijme por jo te vloje.
  2. Perziejme 500 gr miell,margarine,vezen,sheqerin,ajken e tharte,pluhurin per pjekje dhe te gjitha se bashku e bejme nje brume te trashe te cilin tanim e punojme me dore derisa te mos ngjitet per duar.
  3. Brumin e mbehsjellim dhe e leme ne frogorifer me se paku 20 minuta.
  4. Me pas nxjerrim brumin nga frigoriferi dhe ne tavolinene e punes te permillur  shtrijme me hollues nje pete ne forme drejtekendshi.
  5. Prejme forma katrore ne te cilat qesim nga mbushkja dhe mbeshjellim ne forme roleje.
  6. Secilen kifle te mbeshjellur e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.
  7. Pjekim ne 180 grade per 15 minuta dhe pastaj i leme te ftohen.Do te duken se nuk jan pjekur mjaftueshem por megjithate pas ftohjes do te shihni se pjeka eshte e mjaftueshme.
  8. Pastaj i pluhurosni me sheqer pluhur.
Të tjera
Embelsiraime
28 Qer, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
28 Kor, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
9 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
12 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
2 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
12 Jan, 2021 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH