Recel luleshtrydhe
12 Nën, 2020

20-30 MIN/ ËMBËLSIRA/ RECETA/ SA KOHË KE?
Gjithmonë të ëmbël me reçelin e luleshtrydheve!

Printo recetën
Gjithmonë të ëmbël me reçelin e luleshtrydheve!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Persona: 5
Koha e përgatitjes: 10 minuta – Koha e gatimit: 30 minuta
Mund ta përdorni për ëmbëlsirat tuaja të preferuara, për mbushjen e brioshit ose për të lyer fetën e bukës.

Perbersit
1 kg luleshtrydhe
600 gram sheqer
lëngu i 1 limoni

Pergatitja
1
Lani dhe pastroni mirë luleshtrydhet.

2
Mund t’i ndani përgjysmë ose t’i lini ashtu siç janë nëse nuk janë shumë të mëdha.

3
Në një tenxhere në zjarr mesatar shtoni sheqerin, luleshtrydhet dhe lëngun e limonit. I përzieni vazhdimisht me një lugë druri

4
I lini për gati 40 minuta dhe kur e shikoni që masa është trashur e fikni zjarrin.

5
Lëreni reçelin të ftohet për pak minuta.

6
Kalojeni masën nëpër kavanozat e sterilizuar dhe ruajini në vende të freskëta e të errëta. Reçeli me luleshtrydhe është gati

Të tjera
Embelsiraime
24 Maj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
29 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
17 Qer, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
14 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
31 Gus, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
23 Nën, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH