Shtrudel shtëpie
14 Mar, 2021

Një shtrudel që do të jetë i gatshëm, për aq kohë sa ju bëni kafenë.

Përbërësit
600 gr miell
200 ml ajke e thartë
200 gr gjalpë
1 pluhur pjekurinash
Plus:
reçel
sheqer pluhur

Udhëzimet

Formojmë brumin me të gjithë përbërësit.

Brumin e formuar e prejmë për së gjati në katër pjesë, duke mbushur secilën me recelin e dëshiruar. Secilën pjesë të brumit më pas e palosim mirë dhe e prejmë në copa të vogla (shtrudel).

Shtrudelin e përgatitur e pjekim në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të marrë një ngjyrë të bukur.

Pas pjekjes e spërkasim me sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë.

Të tjera
Embelsiraime
7 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
24 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
30 Maj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
9 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
5 Kor, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
22 Shk, 2021 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH