Tart Kek
7 Pri, 2021

Përbërësit

2 vezë
1 gotë të çajit qumësht
1 gotë të çajit vaj
1 gotë të çajit sheqer
50 gr kakao
2 lugë të çajit Pluhur pjekje
vanilje
3 gota të çajit miell

Hapat

1 Vezët dhe sheqerin përzieni rreth 4 minuta, pastaj ia shtoni vajin, qumështin, vaniljën, pluhur pjekjën, kakaon dhe miellin.

2 Glazurën e përzieni rreth 8 minuta pastaj e derdhim në enën e pjekjës.

3 Kekun e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius për 15-20 minuta.

4 Pas pjekjës përmbi i hedhni çokollatë të shkrirë dhe disa vende krem shllag.

5 Kekun e vendosni në frigorifer për ftohje të qëndroj rreth 1-2 orë.

Ju bëftë mirë!

Të tjera
Embelsiraime
19 Pri, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
18 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
3 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
30 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
4 Maj, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
8 Pri, 2021 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH