Torte akullore
22 Dhj, 2020

Per kremin :

–1 mase ( gote ) qumështi i kondensuar
–1 mase krem qumeshti pana
–1 dhe ½ mase të qumështit
–4 vezë ( të bardhët dhe te verdhat duhet të ndahet )

shurupi

4 lugë çokollatë
½ filxhani me ujë
6 lugë sheqer

Metoda e përgatitjes

Për të përgatitur shurupin , vendosim në një tenxhere, qumësht me çokollatë , ujë dhe sheqer .E vendosim ne ngrohje dhe e ziejme deri sa te trashet duke e përzier. Pastaj lyejme me yndyre një formë dhe hedhim shurupin.

Për të bërë kremin , vendosim qumështin e kondensuar , qumështin dhe te verdhat e vezës në një tenxhere dhe i perziejm dhe e ziejme deri sa të arrijë një qëndrueshmëri te butë .
Pastaj vendosim te bardhat e vezes në një mikser deri sa ajo te mpikset . Shtojme kremin e bardhë te vezes ne kremin te pergatitur dhe e përziejme .
Së fundi e bashkojme me shurupin e pergatitur duke e perzier vazhdimisht dhe e lëme në frigorifer për gjashtë orë . Pas ngrirjes , i hedhim cokollate te shkrire ose karamel te shkrire.

Ju befte mire

Të tjera
Embelsiraime
21 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
4 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
18 Qer, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
18 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
31 Gus, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
8 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
20 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
26 Gus, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH