Tortë me biskota dhe ajkë të ëmbël
24 Jan, 2021

Përbëresit:

1/2 kg biskota,
1 lugë supe neskafe,
2 dcl ujë,
1 lugë s. sheqer,
1/2 litër ajkë të ëmbël “Hopla”,
2 vezë,
2 lugë supe sheqer,
1 rend çokollatë.

Udhëzime
Tunden vezët me 2 lugë sheqer.Veçantë tundet ajka në marengë të dendur.Të dy masat bashkohen,përzihen mirë dhe fillon radhitja.
Në 2 dcl ujë të vluar me sheqer, hidhet 1 lugë supe neskafe.
Në enë katrore radhiten 12 biskota të ulura në kafe të përgatitur,por të vakët.
Mbi hidhet një pjesë e kremit të përgatitur.Prapë radhiten biskotat e ulura në kafe,e mbi biskota kremi dhe kështu me radhë gjersa të harxhohen përbërësit,por sipër duhet të jetë kremi.
Kremi mbulohet me çokollatë të kaluar në rende.
Ëmbëlsira ftohet mirë,pastaj pritet në katrorë me thikë të lagur në ujë të valë.

Të tjera
Embelsiraime
16 Mar, 2015 - Embelsira
Embelsiraime
4 Dhj, 2015 - Embelsira
Embelsiraime
1 Mar, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
1 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
18 Shk, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
29 Kor, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
11 Dhj, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH