Tortë me krem djathi
3 Dhj, 2020

Perbersit  per  peten:

Perbersit per kremin vanilje:

Perbersit pre kremin cokollate:

Udhezimet:

 1. Thyejme 100 gr cokollate,shtojme margarinen,ajken e embel,sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe veme ne temperature te ulet qe te shkrihet mire.
 2. Perziejme vazhdimisht.
 3. Ne masen e shkrire shtojme biskotat e bluara dhe sipas deshire s shtojme dhe nje luge kanelle.
 4. Perziejme mire derisa te homogjenizohet masa.
 5. Masen e shtrijme ne kallep duke rrafshuar mire me luge(kete procedura e bejme derisa masa eshte akoma e nxehte ne menyre qe te shtrihet me mire)dhe kete e leme ne frigorifer.
 6. Zhelatinen e leme me 4 luge uje te ftohet te fryhet dhe me pas e ngrohim ujin me zhelatinen qe te shkrihet.
 7. Ne 200 ml ajke te embel shtojme sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe gjithe kete e perziejme me mixer mire derisa te trashet dhe  ne te shtojme me pas krem djathin me shije neutrale dhe perziejme prap me mixer.
 8. Zhelatina eshte fortesuar dhe pasi eshte ngrohur shtojme tek kremi dhe perziejme prap..
 9. Kallepin prap e kthejme ne frigorifer te ftohet.
 10. Pastaj shtojme kremin e cokollates duke pergaditur njesoj sikurse kremin me shije vanilje por qe shtojme dhe cokollaten e shkrire ne avull dhe perziejme derisa te bashkohen mire perbersit.
 11. Edhe kremin me shije cokollate shtrijme mbi kremin me shije vanilje dhe rrafshojme mire.
 12. Kallepin e kthejme ne frigorifer,dhe kur e servojme paraprakisht anash e lergojme me teh thike nga skajet e kallepit dhe hapim kallepin ose terheqim lart(nese nuk e ka mekanizmin e hapjes) dhe servojme duke prere forma sipas deshires.
  tortolino7
Të tjera
Embelsiraime
24 Pri, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
28 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
2 Dhj, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
29 Nën, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
26 Sht, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
30 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
8 Dhj, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
26 Pri, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
6 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
23 Qer, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH