Torte role me karamel
17 Sht, 2020

Perberesit:
6 Veze
6 Luge gjelle sheqer
1 Luge gjelle kakao
2 Luge gjelle vaj

Per mbushjen:
600 ml Ajke
3/4 e Gotes sheqer
100 gr Cokolate

Perberes tjere:
200 gr Cokolate e bardhe
1 Luge qaji pluhur kafeje
1-2 Luge gjelle uje

Pergaditja:

Nxehim furren ne 175 Grad.
Ne nje ene te thelle qesim te bardhat e vezeve dhe i rrahim me mikser pastaj ia shtojme edhe sheqerin. Ne enen tjeter rrahim edhe te verdhat e vezeve se bashku me miellin, kakaon, dhe vajin pastaj ia shtojme te bardhat e vezeve. Tepsin e mbulojme me leter per pjekje e derdhim brumin aty dhe e lem ne furr te pjeket per 20 minuta.
Pasi te pjeket e largojme tepsin nga furra dhe e lem te ftohet pastaj ia largojme letren.
Per mbushjen rrahim ajken me sheqerin deri sa sheqeri te shkrihet dhe masa te trashet. Shkrim cokolate.
Marrim peten e pergaditur me larte dhe e lyejm me cokolate duke ia dhene nje shtrese te holle cokolate petes.
Pastaj cokolaten tjeter te mbetur e qesim te ajka dhe e perzim dhe me gjithe kete masen e lyejme peten pastaj e bejme role.

Cokolaten e bardhe e shkrim pastaj ia shtojme pluhurin e kafes te tretur me uje dhe e perzime mir deri sa te bashkohet mir kremi. Me kete mbulojme tere torten pastaj siper e sperkasim me cokolat te zeze te shkrire.

Të tjera
Embelsiraime
19 Qer, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
13 Jan, 2021 - Embelsira
Embelsiraime
25 Sht, 2019 - Embelsira
Embelsiraime
11 Nën, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Sht, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
29 Tet, 2020 - Embelsira
Embelsiraime
7 Dhj, 2020 - Embelsira
Copyright © 2021 RecetaShqiptare. Dev - PH